EUCHNER Safety switch TZ1LE024M-C1623; 083246
Бренд: EUCHNER
Код: 083246
Достапност: Проверете ја достапноста
Цена по барање
Safety switch TZ, without auxiliary release
  • Without auxiliary release
  • Protective plate for switch head
  • Two LED displays, red and green
  • Actuating head fitted left
Approvals
Operating and display elements
LED display Operating voltage corresponds to the solenoid voltage
Electrical connection values
Power consumption 10 W
Connection cross section 0.34 ... 1.5 mm²
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Approach speed max. 20 m/min
Approach direction
Actuating head left C
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of door position NO contacts 1
Number of guard lock monitoring NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 1
Extraction force 30 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 35 N
Lid black
Installation orientation any
Insertion depth 52 mm
Mechanical life 1 x 10⁶
Retention force 10 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... +80 °C
Material
Housing Anodized die-cast alloy
Contact Silver alloy, gold flashed
Locking force Fmax 2000 N
Locking force FZh 1500 N
Guard locking principle Closed-circuit current principle
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
  B10D Mission time
Monitoring of the guard position 3x106 20 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
  PL Maximum SIL Category Mission time
Control of guard locking Depending on external control of guard locking 20 y
Miscellaneous
C number
C1623 without auxiliary release with protective plate
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
Overtravel 4 mm
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
Overtravel 16 mm