EUCHNER Safety switch TX2D-A024MC2081; 095026
Safety switch TX Auxiliary release on the front With door monitoring contact...
Бренд: EUCHNER
Код: 095026
Достапност: Проверете ја достапноста
Цена по барање
Safety switch TX
  • Auxiliary release on the front
  • With door monitoring contact
Approvals
Operating and display elements
LED display Operating voltage corresponds to the solenoid voltage
Electrical connection values
Power consumption 8 W
Connection cross section 0.34 ... 1.5 mm²
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
DC-13 4 A 24 V
AC-15 4 A 230 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Approach speed max. 20 m/min
Approach direction A
Connection type
3 x M20 x 1.5
Number of door position positively driven contacts 2
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 2
Extraction force 35 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 35 N
Installation orientation any
Insertion depth 32 mm
Mechanical life 1 x 10⁶
Retention force 20 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -20 ... +80 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Die-cast alloy cathodically dipped
Locking force Fmax 1700 N
Locking force FZh 1300 N
Guard locking principle Open-circuit current principle
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
  B10D Mission time
Monitoring of the guard position 5x106 20 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
In combination with actuator ACTUATOR-X-GQ
Overtravel 1 mm
In combination with actuator ACTUATOR-X-GNQ
Overtravel 8 mm