EUCHNER Safety switch TZ1RE024RC18VAB-C2140; 098298
Price on request
Safety switch TZ, plug connector RC18, escape release with pushbutton
  • Auxiliary release on the front
  • Escape release on the rear with pushbutton
  • Two LED displays, red and green
  • Plug connector M23 (RC18)
  • Actuating head fitted right
Electrical connection values
Power consumption 10 W
Rated insulation voltage Ui 110 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 1.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 110 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Connection type
1 x Plug connector RC18
Number of door position NO contacts 1
Number of guard lock monitoring NO contacts 2
Number of door position positively driven contacts 3
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 2
Installation orientation any
Insertion depth 52 mm
Degree of protection IP65
Ambient temperature -25 ... +80 °C
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
  PL Maximum SIL Category Mission time
Control of guard locking Depending on external control of guard locking 20 y
Miscellaneous
C number
C2140 with escape release, special wiring
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
Overtravel 4 mm
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
Overtravel 16 mm