EUCHNER Safety switch TZ1RE024MVAB-C1684; 088084
Price on request
Safety switch TZ, escape release with pushbutton
  • Auxiliary release on the front
  • Escape release on the rear side with pushbutton
Electrical connection values
Power consumption 10 W
Connection cross section 0.34 ... 1.5 mm²
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Number of door position NO contacts 1
Number of guard lock monitoring NO contacts 2
Number of door position positively driven contacts 3
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 2
Installation orientation any
Insertion depth 52 mm
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... +80 °C
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
C number
C1684 with escape release
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
Overtravel 4 mm
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
Overtravel 16 mm