EUCHNER Safety switch TP5-4120A024L024SR11; 094902
Price on request
Safety switch TP, plug connector SR11, with door unlock request contact
  • Auxiliary shutdown feature on the front
  • With door unlock request contact
  • Increased horizontal overtravel
  • Plug connector
  • With LED function display
Approvals
Electrical connection values
Power consumption 8 W
Display module
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Rated insulation voltage Ui 50 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 1.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 50 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Approach speed max. 20 m/min
Connection type
1 x Plug connector SR11
Number of guard lock monitoring NO contacts 1
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 1
Extraction force 20 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 10 N
Installation orientation any
Mechanical life 0.5 x 10⁶
Retention force 10 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP65
Ambient temperature -20 ... +55 °C
Material
Housing Reinforced thermoplastic
Contact Silver alloy, gold flashed
Locking force Fmax 800 N
Locking force FZh 600 N
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
  Control of guard locking
Category Depending on external control of guard locking
Performance Level Depending on external control of guard locking
PFHD Depending on external control of guard locking
  Monitoring of guard locking and the guard position
B10D 3 x 10⁶
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
Horizontal overtravel 2 mm
Vertical overtravel 1.5 mm
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
Horizontal overtravel 7 mm