EUCHNER Safety switch TP3-537A230SR6; 087440
Price on request
Safety switch TP, plug connector SR6, with door monitoring contact
  • Auxiliary release on the front
  • With door monitoring contact
  • Increased horizontal overtravel
  • Plug connector
Approvals
Electrical connection values
Power consumption 11 W
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse withstand voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Short circuit protection according to IEC 60269-1 4A gG
Solenoid operating voltage
AC 230 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Approach speed max. 20 m/min
Connection type
1 x Plug connector SR6
Number of door position NC contacts 1
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 1
Extraction force 20 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 10 N
Degree of protection IP65
Ambient temperature -20 ... +55 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Reinforced thermoplastic
  Control of guard locking
Category Depending on external control of guard locking
Performance Level Depending on external control of guard locking
PFHD Depending on external control of guard locking
  Monitoring of guard locking and the guard position
B10D 3 x 10⁶
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
Horizontal overtravel 2 mm
Vertical overtravel 1.5 mm
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
Horizontal overtravel 7 mm